Bukleti

Izglītojoši bukleti

Tiek gatavotas divas tematiskas darba burtnīcas, kas ļaus bērniem un jauniešiem atklāt jūgendstilu un uzzināt par ilgtspējīgas attīstības tendencēm. 

Bukletus varēs izmantot gan kā saistošu lasāmvielu atpūtas brīdī, gan kā avotu, kur smelties interesantu informāciju par vēsturi un mākslu. Bukletu saturs ir pielāgots bērnu vecumam un papildināts ar krāsainām ilustrācijām.

Coordinated by the Service des publics des musées at Nancy, they were both created by the illustrator Frédérique Bertrand. A native of Nancy, she has produced several books and illustrations for children.

Pēc tam, kad dažādi izglītības departamenti būs notestējuši bukletus, tos varēs izmantot skolās mācību stundās, apmeklējot ar jūgendstilu saistītas vietas vai vienkārši kā saistošu lasāmvielu. 

Educational book 1

This booklet accompanies the exhibition "The Nature of Art Nouveau" and presents a series of short activities for children, featuring Phileas, a little botanist and explorer who acts as their guide.
Soft-cover booklet with 16 colour pages, for children from 7 to 11.

Activity book in French, Dutch, Finnish, German
 

 Educational book 2

Through a funny presentation thanks to stickers, children will learn to recognize flowers and plants that inspired numerous Art Nouveau artists all over Europe and their importance, arousing them to the ecological behaviors and to the botany.
Soft-cover booklet with 16 colour pages, for children from 7 to 11.

Activity book in French

With the support of the Culture Programme of the European Union

Responsible publisher: Bety Waknine, General Director,
Bruxelles Urbanisme & Patrimoine,
CCN - Rue du Progrès 80, B. 1, 1035 Brussels - Belgium